Milyen módon, hogyan tudjuk megvédeni online adatainkat, informatikai eszközeinket?!
Ez a téma lehet, hogy érdekel, lehet hogy nem. Az viszont biztos, hogy előbb vagy utóbb nem tudod megkerülni, ugyanis mindenki érintett. Ezért is gondoltam, hogy megosztom veled véleményem tapasztalatom.
Nagyon sok módszer, program, eszköz áll rendelkezésre, viszont ezek nagy részét leginkább csak, akkor tudod érdemben használni, ha az informatikában kellőképpen jártas vagy.
A jó hír, hogy mára már sok szolgáltató ingyenes, biztonságos és ami a legfontosabb, egyre inkább felhasználóbarát szoftvereket nyújt az átlag felhasználó számára is.
Ezekből szeretnék kiemelni és ajánlani párat számodra is!
Kezdhetnénk mindjárt a vírusírtókkal és az operációs rendszerekkel, viszont akkor nagyon hosszú bejegyzést kéne végigolvasnod :)
..ezért most inkább csak a kommunikációra koncentrálok:
- E-mail:
Lehet, hogy már hallottál róla, de viszonylag újdonságnak számít a Protonmail levelezőrendszere. Könnyű és egyszerű használatot tesz lehetővé. Két Protonmail-es felhasználó között minden levél titkosítva van és nem kell hozzá semmi extrát tennünk, ugyanúgy használhatjuk, mint a Gmail-t vagy az Outlook-ot vagy bármilyen más e-mail fiókot. Ha nem protonmail-es fiókra küldünk levelet, akkor azt is megtehetjük titkosítva, viszont ez esetben a "nem protonmail"-es felhasználónak lesz egy kis plusz feladata, hogy el tudja olvasni a levelet, de ez már ugye számodra nem lényeges :), ugyanis a legfontosabb, hogy az információ biztonságban van.
Erről részletesebben az alábbi cikkben olvashatsz: http://index.hu/tech/2016/03/31/biztonsagos_email_protonmail/
Üzleti levelezésre, saját domain használatával pedig a Google Apps for Work rendszerét javaslom (két lépcsős azonosítással). Ezt gondolom nem kell bemutatni, lényegében a Gmail-ről és a többi Google alkalmazásról van szó, csak reklámok nélkül és több extrával, nagyobb biztonságban.
Itt említeném meg a Digital Workshop ingyenes képzési rendszerét, ha üzleti szempontból szeretnéd fejleszteni informatikai tudásod, akkor érdemes végigmenni ezen a kis tanfolyamon: Digital Workshop with Google
- Chat, netes hívások: Erre a legtöbben a jól ismert Skype, Google Hangouts, Viber, WhatsApp stb. programokat használják.
Azonban, ha ezt a fajta kommunikációt szeretnénk titkosítva intézni, akkor a Signal alkalmazását javaslom. Ezt az alkalmazást okostelefonon (tableten) android vagy apple rendszerre lehet telepíteni, ugyanis telefonszámhoz köti a regisztrációt. Ugyanúgy működik, mint a protonmail, a két felhasználó között titkosítva juttatja el az információt és sem a cég, sem senki más nem tudja dekódolni az üzenetet. (Edward Snowden ajánlásával:)
Ha a WhatsApp-ot használod, akkor pedig az a jó hírem, hogy már a Signal gyártóinak hála, ők is ugyanazt a titkosítást használják a kommunikációhoz. Csak annyi a teendőd, hogy frissítsd a legújabb verzióra: https://www.whatsapp.com/security/
- Jelszókezelés: Ez talán a legkényesebb téma és gondolom Neked is, mint mindenkinek megvan a saját szokása, "bevált módszere", hogy hogyan kezeli azt az egyre sokasodó belépési adatot, amit az ilyen olyan weboldal, alkalmazás regisztrációk alkalmával összeszed. Ha nincs erre semmilyen eszközöd vagy már nem tudod, hogy mit kezdjél ezzel az adathalmazzal, akkor érdemes valamilyen titkosított jelszókezelő rendszert használnod.
Nálam eddig, ami bevált és abszolút kényelmes, biztonságos és felhasználóbarát az a Dashlane jelszókezelő szoftvere. Minden eszközzel szinkronizál (telefon, tablet, PC) és titkosítva felhőben, illetve az adott eszközön tárolja az összes adatunkat. Senki sem férhet hozzá és Te is be tudsz állítani kétlépcsős azonosítást.
Egy másik lehetőség: keepass.info
Fontos, ha sok helyen használod ugyanazt a jelszót, nagyon egyszerű jelszavakat használsz vagy papírokon felírva tartod a jelszavaidat valószínűleg potenciális fenyegetésnek vagy kitéve. Erre sokszor azt hallom, hogy "persze, majd pont velem foglalkozik bármilyen hacker is". Veled lehet (sőt biztos), hogy nem, de nagyon sok olyan szolgáltató, weboldal feltörésével igenis foglalkoznak a hackerek, aminek lehet, hogy Te is éppen felhasználója vagy. Lásd a legutóbbi esetet: http://www.origo.hu/techbazis/20160331-kiszivaroghatott-15-ezer-magyar-gmail-jelszava.html
A világ olyan irányba tart vagy mondhatnám, hogy egyre gyorsabban robog, ahol az internet által veszünk igénybe szolgáltatásokat, intézzük személyes ügyeinket, adózásunkat, pénzügyeinket és még sorolhatnám.
Hamarosan eljön az idő, amikor eltűnik a készpénz is és már csak azt vesszük észre, hogy okos telefonon vagy valami kis kütyün keresztül érintéssel fizetünk, utalunk. Vagy ez az idő már el is jött? :) ..sokak számára már ez a mindennapi valóság.
És itt elkanyarodhatnánk az elektronikus devizák irányába is, de ez már más téma. Addig is, ha érdekel olvasgass: https://bitcoin.org/hu/ ; https://bitcoin.hu/
Remélem hasznosnak találod az információkat. Ha van véleményed, saját tapasztalatod, akkor várom válaszod!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.