2012. január 17., kedd

FxPro Blog – Piaci Körkép

Kedd – 2012.01.17.

Könnyű a hitelminősítőkre mutogatni

Ha pontosan szemügyre vesszük a Standard and Poors's múlt hét végi nyilatkozatait, úgy két érdekes pontot találhatunk, melyek (legalábbis makro-szinten) okot szolgáltathatnak a 16 euró-tagállam egy lépésben történő leminősítésére. Korábban már mi is felvetettük ezeket a pontokat, melyek nagyban hozzájárultak a jelenlegi patthelyzethez, és egyben arra is rávilágítanak, hogy az EU intézmények nem igazán fogják fel a helyzet súlyosságát.

A Standard and Poor's először is jogosan állapította meg, hogy "a legújabb fiskális megállapodás csak részben érinti a válság valódi okait". A krízisért ugyanis nem csak a "költségvetési kicsapongás" felelős, a növekvő külső egyensúlyhiány és a szélesedő versenyképességi rés ugyanúgy az okokhoz sorolható. Azzal azonban nem egészen értünk egyet, hogy az EU nem ismerte volna fel a növekvő egyensúlyhiány veszélyeit, Brüsszel ugyanis több intézkedést is hozott a szigorúbb felügyelet érdekében. Miután azonban igen szélesre nyílt a versenyképességi rés, így a megoldások (pl. leértékelés, defláció, vagy legalább olyan intézkedések, melyeket még hivatalosan lehet alkalmazni) már az EU hatáskörén kívülre estek.

Mindenesetre nagyon is úgy tűnik, hogy a politikusok csak részben látták be a korábbi megoldások hiányosságait (lásd “A Sarkozy-Merkel javaslat hiányosságai”). Az elfogadott fiskális paktum nagymértékben módosítja az euró bevezetésekor felállított stabilitási és növekedési paktumot, mely minden tekintetben egy elhibázott lépésnek tekinthető. A megállapodás ugyanakkor egyáltalán nem tér ki a 60 százalékos államadósság-limit fenntarthatóságára. Levonhatjuk tehát a tanulságot, hogy a megoldásokhoz vezető út sokkal nehezebb, ha nem vesszük tudomásul, vagy nem értjük meg a problémák valódi okait.

Az S&P által felhozott másik lényeges kritika kiemeli, hogy "az EU-szintű politikai döntéshozatal és intézményi rendszer messze nem olyan hatékony, mint amire valójában szükség lenne". Itt már több ponton egyetértünk a hitelminősítővel, és ezekről tavaly írtunk is (lásd: “Miért okoznak mindig csalódást az EU csúcstalálkozók?”). Az EU alapvető keretrendszerét a közösség stabil működésére tervezték, és az intézmények csak óvatosan nyúlnak a kormányrúdhoz, miközben a tagállamok már rég más vizekre eveztek. Ezeket az intézményeket nem a jelenlegi viharok átvészelésére tervezték, éppen ezért képtelenek biztosítani a megfelelő irányítást és döntéshozatalt a nehéz időkben.

Érdemes még kiemelni egy másik közös tényezőt, ez pedig a hitelminősítők egyre nagyobb kiábrándultsága a politikusokból, és itt nem csak az S&P-re és Európára gondolunk. Ez már az USA tavalyi leminősítésénél is evidens volt. A feszültség idén kétségtelenül tovább fog fokozódni, így nem árt, ha a politikusok nem a hitelminősítőkön töltik majd ki a haragjukat. Ami a fenti makro-szintű problémákat illeti, az S&P – az eurózóna esetében – nem tett mást, mint hogy rávilágított a már évek óta fennálló, és most felszínre kerülő hiányosságokra.

Simon Smith, vezető közgazdász
s.smith@fxpro.com
+44 (0)20 7776 9725

James Marshall, PR és kommunikációs vezető
j.marshall@fxpro.com
+44 (0)20 7776 9721

Az FxPro híreit a weboldalunkon és insight blogunkon is megtalálja, illetve a Facebookon és Twitteren is követhet minket.

Jogi nyilatkozat: A fenti szöveg marketing kommunikációs célra készült. Nem tartalmaz és nem is értelmezhető úgy, hogy tartalmaz befektetési javaslatot vagy befektetési ajánlatot, illetve pénzügyi eszközökkel kapcsolatos tranzakcióra vonatkozó ajánlatot, vagy arra vonatkozó megbízást. A múltbéli eredmények nem garantálják, és nem jelzik előre a jövőbeli eredményeket. Az FxPro nem veszi figyelembe az Ön személyes befektetési céljait, se pénzügyi helyzetét. Az FxPro nem foglal állást és nem vállal felelősséget a közzétett információ pontosságáért, se annak teljességéért, se olyan befektetésből származó veszteségért, melyet az FxPro bármilyen alkalmazottja, vagy egy harmadik fél által szolgáltatott javaslatból, előrejelzésből, vagy egyéb információból származik. Ez a szöveg nem a pénzügyi elemzés függetlenségét támogató jogi követelmények alapján készült és nem képezi tárgyát a pénzügyi elemzés terjesztésének előmozdítását tiltó rendelkezéseknek sem. A szövegben foglalt véleménynyilvánítások előzetes értesítés nélkül bármikor módosíthatók. A leírtakban foglalt vélemény sok esetben személyes jellegű, és nem mindig tükrözi az FxPro véleményét. Jelen közlés csak az FxPro előzetes engedélyével sokszorosítható, illetve terjeszthető.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.