Carry trade az eurónál?
Az EKB a hónap végén kezdi meg második hároméves likviditási tenderét; az ezt megelőző művelet az eurövezeti hitelszűke elhárítását célozta, de bizonyos mértékben a kockázati eszközök eddigi rallyjához is hozzájárult. Ezután felmerülhet a kérdés, hogy vajon az euró lesz a kedvenc új carry valuta?
Első ránézésre talán lehet ebben némi igazság. Miután az első tender december 22-én lezárult, az euró érzékelhetően gyengült a nagyobb hozamú valutákkal szemben. Persze a képlet messze nem ilyen egyszerű, a közös valutára ugyanis számos egyéb negatív tényező is hatott, gondoljunk itt csak a görög fejleményekre.
Szerintünk azonban az euróból, még a fokozódó kockázati éhség mellett sem lesz carry valuta, és ennek három oka van: Először is minden jel arra utal, hogy az euróövezeti pénzintézetek azért merítettek a likviditásból, hogy azzal fedezzék aktuális törlesztéseiket. Az EKB havi közleményében megjelent (egyéni banki adatokon alapuló) elemzése is ezt látszik alátámasztani, mivel a jelentés szoros korrelációt mutat a bankok finanszírozási igénye és a hároméves (LTRO) tender során felvett likviditás között.
Másodsorban, bár a piaci kamatok jelentősen csökkentek (az egynapos ráták átlaga idén 0,40% alatt mozgott), addig a hároméves tendernél felszámolt kamat ennél magasabb – nagyjából az EKB alapkamatának megfelelő érték – volt (pillanatnyilag 1%). És ez a ráta a font, svájci frank, dollár és yen központi bankjainak alapkamatainál is legalább 50 bázisponttal volt magasabb.
Végül itt van még a relatív valutaerősödés is. A yen és a frank nagy fejfájást okoznak a vonatkozó jegybankoknak, és mindkét esetben fennáll az intervenció kockázata. Ami a dollárt illeti, amíg itt a további mennyiségi lazítás már lekerült a napirendről, addig az a tény, hogy a Fed továbbra is ebbe az irányba halad, negatívan hatott a dollárra, mint kockázati eszközre.
Végül arról se feledkezzünk meg, hogy a belső carry trade, azaz a finanszírozás euróövezeti újra-befektetése sem elhanyagolható tényező. Ebben az időszakban, melyben az EKB egyéves finanszírozást kínált a bankoknak, az adatok azt mutatták, hogy a felvett összeg közel felét forgatták vissza a kötvénypiacra. Akkoriban azonban a kötvényhozamok is lényegesen alacsonyabbak voltak; a periférikus államok súlyozott átlaghozama 2009-ben és 2010 elején mindössze 1 százalékkal volt magasabb a német prémiumnál, míg ugyanez az érték a tavalyi év végén közel 7% volt. Az EKB adatai (januári közlemény) alapján a bankok novemberben már a kötvények nettó vásárlói voltak (közel 1,4 Mrd. euró értékben), és a következő adatok is várhatóan a vásárlás fokozódását fogják mutatni.
Mindent összevetve, hacsak az EKB nem csökkenti jelentősen a kamatokat a következő hónapokban, addig nincs rá sok esély, hogy az euró egy teljesen önálló carry valutává váljon, és továbbra is inkább a belső carry trade fog dominálni, mint a keresztvalutás kereskedés.
Simon Smith, vezető közgazdász
s.smith@fxpro.com
+44 (0)20 7776 9725
James Marshall, PR és kommunikációs vezető
j.marshall@fxpro.com
+44 (0)20 7776 9721
Az FxPro híreit a weboldalunkon és insight blogunkon is megtalálja, illetve a Facebookon és Twitteren is követhet minket.
Jogi nyilatkozat: A fenti szöveg marketing kommunikációs célra készült. Nem tartalmaz és nem is értelmezhető úgy, hogy tartalmaz befektetési javaslatot vagy befektetési ajánlatot, illetve pénzügyi eszközökkel kapcsolatos tranzakcióra vonatkozó ajánlatot, vagy arra vonatkozó megbízást. A múltbéli eredmények nem garantálják, és nem jelzik előre a jövőbeli eredményeket. Az FxPro nem veszi figyelembe az Ön személyes befektetési céljait, se pénzügyi helyzetét. Az FxPro nem foglal állást és nem vállal felelősséget a közzétett információ pontosságáért, se annak teljességéért, se olyan befektetésből származó veszteségért, melyet az FxPro bármilyen alkalmazottja, vagy egy harmadik fél által szolgáltatott javaslatból, előrejelzésből, vagy egyéb információból származik. Ez a szöveg nem a pénzügyi elemzés függetlenségét támogató jogi követelmények alapján készült és nem képezi tárgyát a pénzügyi elemzés terjesztésének előmozdítását tiltó rendelkezéseknek sem. A szövegben foglalt véleménynyilvánítások előzetes értesítés nélkül bármikor módosíthatók. A leírtakban foglalt vélemény sok esetben személyes jellegű, és nem mindig tükrözi az FxPro véleményét. Jelen közlés csak az FxPro előzetes engedélyével sokszorosítható, illetve terjeszthető.
Kockázati figyelmeztetés: A CFD-k, melyek tőkeáttétes termékek, nagy kockázattal járnak és a teljes befektetett tőke elvesztését vonhatják maguk után. Éppen ezért a CFD-k nem minden befektető számára alkalmasak. Ne kockáztasson többet, mint amennyit kész elveszíteni. Mielőtt megkezdené a kereskedést, győződjön meg róla, hogy megértette az ezzel járó kockázatokat és egyben vegye figyelembe saját tapasztaltságának mértékét is. Ha szükséges, keressen fel független tanácsadót.
Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.
1 A carry trade lényege, hogy egy alacsony kamatozású devizában hitelt veszünk fel, és a pénzt elhelyezzük egy magas kamatozású devizában.
1 A carry trade lényege, hogy egy alacsony kamatozású devizában hitelt veszünk fel, és a pénzt elhelyezzük egy magas kamatozású devizában.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.