2012. március 28., szerda

FxPro Blog – Piaci Körkép

Szerda – 2012.03.28.

Az olajár lett a növekedés elsőszámú fékezője

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) múlt héten kiadott figyelmeztetése, miszerint a rendkívül magas olajár nagyobb kockázatot jelent a globális növekedésre, mint az európai adósság- és bankválság, egyáltalán nem kapta meg a neki járó figyelmet. A Brent típusú nyersolaj idén 17 százalékkal 126 dollárra drágult, mely gyakorlatilag egyezik az egy évvel ezelőtti csúcsokkal; 2008 közepén pedig egyenesen 146 dolláros rekordmagasságot láthattunk.

Az IEA jelentése szerint, az aktuális drágulás elsősorban Európát érintheti érzékenyen. Az EU, az idei évben várhatóan 502 Mrd. dollár értékben fog olajat importálni, mely a teljes GDP 2,8 százalékát teszi ki. Itt idén várhatóan magasabb lesz az olaj átlagára, mint 2008-ban, amikor a magas energiaárak már eleve nagy terhet róttak a gazdaságra. A becslések szerint az európai háztartások, a rendelkezésre álló jövedelmüknek 11 százalékát fogják fűtésre, világításra, főzésre és személyi közlekedésre költeni; 2011-ben ugyanez az arány még 9% volt.

Ázsián belül elsősorban Kína, Japán és India viseli nehezen az olajdrágulást. Japán sokkal több olajat éget el az áramellátás biztosításához, miután a fukushimai katasztrófát követően az ország 54 atomreaktorából 52-t állítottak le. Kína nemrég mind a benzin, mind a dízel árát jelentősen megemelte, nagymértékben lecsökkentve a háztartások vásárlóerejét. Itt az előző hónapban – 18,5 százalékos plusszal (éves alapon) – új rekordmagasságra emelkedett az importált nyersolaj mennyisége. Indiában elsősorban a jegybank monetáris politikáját nehezíti meg az üzemanyag drágulása, miután az infláció is újfent növekvőben van.

Miután egyértelművé vált, hogy a magas olajár komoly gazdasági és pénzügyi kockázatokkal jár, így a nagyobb termelők és felvevők lépéseket helyeztek kilátásba. Szaúd-Arábia megígérte, hogy szükség esetén növelni fogja a kitermelést, miután ők is rendkívül magasnak tartják az árfolyamot, főleg a felgyülemlett tartalékok és a gyenge globális kereslet közepette. A világ legnagyobb termelője közel 10 millió hordót pumpál ki naponta olajmezőiből, mely az elmúlt évtizedek legmagasabb értéke. Obama elnök is felvetette, hogy szükség esetén megcsapolhatják a stratégiai tartalékokat, és hirtelen Amerika olajinfrastruktúráját is bővíteni akarja.

Ugyanakkor fontos rámutatni, hogy az olaj árát nagyjából 15-20 dolláros biztonsági prémium is terheli, mégpedig az Iránt övezői feszültségek és szankciók miatt. Azonban még ha ez a prémium meg is szűnne (mely rövidtávon nem túl valószínű), az ár még akkor is magas marad, komoly ellenszelet képezve a globális növekedésnél.

Pillanatnyilag nincs kétség afelől, hogy a magas energiaárakat rendesen megszenvedik a nagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságok. Sőt, bizonyos esetekben ez elég lehet ahhoz, hogy egyes nemzetgazdaságokat újra recesszióba taszítsa.

Michael Derks, vezető stratéga
m.derks@fxpro.com
+44 (0)20 7776 9726

James Marshall, PR és kommunikációs vezető
j.marshall@fxpro.com
+44 (0)20 7776 9721

Jogi nyilatkozat /// Kockázati figyelmeztetés

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.