FxPro Blog – Piaci Körkép
A spanyol kormány tegnap úgy döntött, hogy 45 százalékos részesedéssel beszáll a bajba jutott Bankia hitelintézetbe, és szükség szerint extra tőkét biztosít; ez azonban csak a jéghegy csúcsa, ami a lecsupaszított spanyol bankszektor talpra állítását illeti. Tekintve, hogy a Bankia az ország harmadik legnagyobb, és – a bedőlt ingatlanpiacnak való kitettség miatt – egyben legsebezhetőbb hitelezője, így a kormány helyesen látta, hogy sürgős lépéseket kell tenni a bank stabilizálásához.
A pénzintézetek vagyonmérlegein már riasztó mértékben elszaporodtak a befagyott ingatlanhitelek. A kormány az év elején azt követelte a hitelezőktől, hogy a hitelveszteség fedezetére szolgáló tartalékot további 54 Mrd. euróval 155 Mrd. euróra növeljék. A Spanyol Jegybank szerint ez azonban az ingatlanfejlesztőknek adott hiteleknek csak nagyjából a felét fedezi, és nem nyújt biztosítást a bankok által kezelt, nem kevesebb, mint 1,45 billió eurós jelzálog- és vállalati hitelállománynál. A Centre for Policy Studies kutatóintézet tanulmánya szerint ahhoz, hogy az előbbi két kategóriában is megfelelő tartalékolást biztosítsanak a bedőlések esetére, a bankoknak további 270 Mrd. eurót kellene félretenniük.
Amennyiben a spanyol kormány ezt az összeget saját maga próbálná kipótolni, úgy az államadósság, a jelenlegi közel 70 százalékról nagyjából 120 százalékra növekedne. Tovább ront a helyzeten, hogy az EKB finanszírozással elárasztott helyi bankok az elmúlt hónapokban harmadával növelték a spanyol államkötvények vásárlását. Így amennyiben a behajthatatlan követelések tovább növekednének (ez minden bizonnyal így is lesz), és a kormány arra kényszerül, hogy további (rendelkezésére nem álló) tőkét pumpáljon a bankokba, úgy az államadósság exponenciálisan megugorhat, mely az ország fizetőképességét veszélyeztetné, és egyben a bankok pozícióját is aláásná. Miután a gazdaság mély recesszióban van és a hitelfelvételi költségek is rendkívül magasak, így Spanyolország hamar egy olyan adósságspirálban találhatja magát, melyből csak egy nagyszabású EU/IMF mentés tudná kirántani.
Ennek pedig az lenne az igencsak ijesztő következménye, hogy amennyiben az utóbbiak tényleg Spanyolország megsegítésére sietnének, úgy az gyakorlatilag kimerítené pénzügyi forrásaikat. Nem meglepő, hogy az ilyen kilátások közepette újfent megrendültek a kockázati eszközök.
Michael Derks, vezető stratéga
m.derks@fxpro.com
+44 (0)20 7776 9726
James Marshall, PR és kommunikációs vezető
j.marshall@fxpro.com
+44 (0)20 7776 9721
Jogi nyilatkozat /// Kockázati figyelmeztetés
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.