FxPro Blog / Piaci Körkép
A tegnap megjelent lesújtó gazdasági adatok áradata újfent megerősítette azt a meglátást, miszerint Európának egy sokkal gyengébb valutára lenne szüksége.
Az Unió 27 államából 10 már hivatalosan is recesszióban van. Elsősorban délen okoznak nagy fejfájást a régóta esedékes strukturális reformok és költségvetési megszorítások, melyek rövid- és középtávon csak tovább fokozzák a már eleve súlyos gazdasági terheket. A Dél-Európát sújtó mély recesszió ugyanakkor a legtöbb helyi bankra nehezedő akut nyomást is tovább erősíti. Ezek a nagy kihívást jelentő pénzügyi körülmények érthető módon komoly politikai feszültségekhez és instabilitáshoz vezettek. Görögország a hét végén választ, és könnyen előfordulhat, hogy azok a politikusok nyerik majd el a többség szimpátiáját, akik a drachmához való visszatérést követelik.
Annak ellenére, hogy a gazdasági logika gyengébb valutát feltételez, addig az euró meglepő módon igen jól bírta a sarat. Így pl. a gazdaság egyértelmű romlása ellenére sem került a közös valuta az 1,30-as szint alá, immár január vége óta. Sőt az euró az év eleje óta nem csak a dollárt, hanem a yent is felül tudta múlni. A vagyonos befektetők már egy ideje elkezdték csökkenteni euró-kitettségüket, és ez a trend várhatóan tovább fog folytatódni, még ha eddig nem is tudta különösebben elmozdítani a mutatót. Az elmúlt években az intézményes vagyonkezelők és állami befektetési alapok is euró-tartalékaik csökkentésével voltak elfoglalva.
Így az euró szinten maradása az elmúlt hónapok során talán azzal magyarázható, hogy az eladók úgy látták, hogy egyelőre eleget tettek (ami az eurótól való megszabadulást illeti), és valószínűleg további gyengülésre számítanak. Ami a kereskedőket illeti, a rekordszintű short pozíciókat az elmúlt három hónapban egyre többen kezdték fedezni ellenpozíciókkal, azonban így is jelentős nettó shortban kereskednek.
Az euró-medvék egyszerre két problémával is szembesülnek. Egyfelől felmerül a kérdés, hogy honnan jöhetne nagyszabású eladási nyomás. Másodsorban pedig valószínűleg egy újabb belső válságra lenne szükség ahhoz, hogy beinduljon a következő eladási hullám; ez lehet egy spanyol mentőakció, vagy az új fiskális paktum elleni francia vétó.
A logika azt diktálja, hogy az eurónak ilyen körülmények között esnie kell. Azonban az euró-medvékre nyugtalanítóan kell, hogy hasson az a tény, hogy a közös valutának már jóval gyengébben kellene állnia. Így az euró gyengülésére spekulálóknak nagyon óvatosnak kell lenniük, ugyanis az árfolyammozgás már jó ideje nem tükrözi várakozásaikat.
Michael Derks, vezető stratéga
m.derks@fxpro.com
+44 (0)20 7776 9726
James Marshall, PR és kommunikációs vezető
j.marshall@fxpro.com
+44 (0)20 7776 9721
Jogi nyilatkozat /// Kockázati figyelmeztetés
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.